Sona Erdi

Cumartesi, Ekim 10 @ 13:00 - Pazar, Ekim 18 @ 16:00
HKMO İstanbul Akademinin 5. Eğitimi, Geomatik Mühendisi ve Bilgisayar Mühendisi Fatma Betül Yıldız tarafından, zoom webinar üzerinden 10-11-17-18 Ekim 2020 (Cumartesi-Pazar) tarihlerinde ve 13.00-16.00 saatleri arasında toplam 4 gün ve 12 saat olarak verilecek olan “Python Eğitimi ve Harita/Geomatik Mühendisliği Uygulamaları” olacaktır.
Ücretsiz

DOSYA NO : 7301-469                                              02.10.2020

KONU        : “Python Eğitimi ve Harita/Geomatik Mühendisliği Uygulamaları”_HKMO İstanbul Akademi Eğitimleri-5 

Değerli Üyemiz,

Şubemiz tarafından düzenlenen ve yaz dönemi nedeniyle kısa bir süre ara verilen HKMO İstanbul Akademi Eğitimleri devam ediyor. Eğitimlerimiz Covid-19 salgınının sürmesi nedeniyle online olarak gerçekleştirilmeye devam edecektir.

HKMO İstanbul Akademinin 5. Eğitimi, Geomatik Mühendisi ve Bilgisayar Mühendisi Fatma Betül Yıldız tarafından, zoom webinar üzerinden 10-11-17-18 Ekim 2020 (Cumartesi-Pazar) tarihlerinde ve 13.00-16.00 saatleri arasında toplam 4 gün ve 12 saat olarak verilecek olan “Python Eğitimi ve Harita/Geomatik Mühendisliği Uygulamaları” olacaktır.

Eğitim ücreti, üyelerimiz için 50 TL, Öğrenci üyelerimiz için 20 TL olup kontenjan 100 kişi ile sınırlı olduğundan öncelikle ön kayıt alınacaktır. Başvuru sayısının kontenjandan fazla olması durumunda ön kayıt kabulleri başvuru tarihine göre yapılacak, ön kayıt işlemi sonrası katılımcılara gönderilecek olan hesap numarasına katılım ücretinin yatırılması ile kesin kayıt yaptırılmış olacaktır. Eğitime katılanlara katılım belgesi verilecektir. 

Ayrıntılı içerik bilgisi yazımızın devamında yer alan eğitime katılım için, en geç 6 Ekim 2020 tarihine kadar istanbul@hkmo.org.tr adresine katılmak istediğinizi bildiren bir mail atarak ön kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Yukarıda ki bilgiler dahilinde ön kaydınızın kabulü durumunda tarafınıza ayrıntılı bilgi gönderilecektir.

Bilgilerinize sunarız.

 #HKMO İstanbul Akademi

Saygılarımızla.  

Melih Şükrü AYSEZEN

Şube Yönetim Kurulu a.

      Şube Sekreteri 

Ek: Eğitim Afişi 

“Python Eğitimi ve Harita/Geomatik Mühendisliği Uygulamaları Eğitim İçeriği ve Programı

Eğitimci: Geomatik Mühendisi ve Bilgisayar Mühendisi Fatma Betül Yıldız

Eğitim süresince uygulanan örneklerde, temel Python eğitimi verilecek olup Python’un Harita/Geomatik Mühendisliğindeki uygulamaları incelenerek eğitimin verimliliği sağlanmaya çalışılacak ve güncel konular üzerinden yapılacak uygulamalar ön planda tutulacaktır. Ayrıca Python’un Harita/Geomatik  Mühendisliği alanına  ne gibi katkıları olabileceği, hangi teknolojiler üzerinde etkileri olduğu konusuna değinilecektir.

Başlangıçta, yazılıma etki eden algoritma bilgisi ve Python’un temelleri anlatılacak, sonrasında ise Harita/Geomatik Mühendisliğinde ki uygulamaların gösterileceği çalışma gerçekleştirilecektir. Python’un Temelleri verilirken aynı zamanda Python üzerinde kodlama gösterilecek, eş zamanlı çalışma yapılabilecektir.

Özetle ;

-Algoritma Bilgisi

-Python’un Temelleri ve Uygulaması

-Harita/Geomatik Mühendisliğine dair Uygulamalar

Ders İçeriği

1. Ders: Giriş-Bilgisayar, yazılım, donanım

2. Ders: Python kısa tarihçesi, genel bilgiler ve diğer dillerden farkı

3. Ders: Python kurulumu ve geliştirme araçları

4. Ders: Python temelleri, temel veri tipleri, operatörler

5. Ders: Algoritma ve akış diyagramları - 1

6. Ders: Algoritma ve akış diyagramları - 2

7. Ders: If-else, if-elif-else ve uygulamaları

8. Ders: Döngüler: For döngüsü ve uygulamaları

9. Ders: Döngüler: While döngüsü ve uygulamaları

10. Ders: Fonksiyonlar, Kütüphaneler/Modüller

11. Ders: Dosya işlemleri

12.Ders: Diziler-Demetler

13.Ders: Ölçme, uygulama, Eş zamanlı nesne tespiti

14. Ders: Görüntü işleme Uygulamaları, Machine Learning, Markov Zinciri Uygulamaları

Harita /Geomatik Mühendisliği çalışma alanlarında Python ile birçok çalışma gerçekleştirilmektedir. Böylece yapılan işlemler en kısa sürede biterek zamandan tasarruf sağlanmakta ve verim elde edilebilmektedir. Python, spesifik işlerin çözümünde bize yol göstermekte, ArcGIS gibi yazılımlara etki etmekte, entegrasyon, otomasyon ve analiz işlemleri sağlayabilmektedir. Buda bize yeni çalışma ve inovasyon alanları oluşturmaktadır.

Günümüzde ki çalışmalara baktığımızda yapay zekâ, makine öğrenmesi gibi konular önem kazanmıştır. Bu teknolojiler kullanılarak gerçekleştirilen çalışmalar Harita /Geomatik Mühendisliği alanına da yenilik kazandırabilecek seviyededir. Burada Python da etkilidir. Python yapay zeka, makine öğrenmesi açısından da bir çok kütüphane içerir, kullanım kolaylığı sağlar. Harita /Geomatik Mühendisliğin de bu alanda da çalışmalar gerçekleştirilebilmektedir. Ondan dolayıdır ki bu alan üzerinde de basit uygulamalar gösterilmeye çalışılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir